Odabir beskiselinskog “svilenog” papira za Vašu zbirku – vodič
Pitanje se na prvi pogled može činiti preizravnim: što je beskiselinski “svileni” papir [1, 2]? Međutim, uzevši u obzir raznovrstan svijet beskiselinskih “svilenih” papira, uviđamo da je kod odabira potrebno pažljivo promisliti.
Značenje riječi “beskiselinski”
Prije nego što istražimo potankosti beskiselinskog papira, bitno je razumjeti sam pojam. Beskiselinski papir karakterizira njegova pH-neutralnost, obično u rasponu od 6,5 do 7 pH (i više ako je puferiran alkalnim puferom). Neutralan pH označava da je papir siguran u pogledu potencijalne štete prema objektima koje omata ili s kojima je u interakciji tijekom vremena, a koje bi inače bile prouzrokovane kiselinama. Ukratko, kiseline općenito uzorkuju preranu i ubrzanu degradaciju zbirke bile da se radi o papiru, tekstilu, plastici itd., tako da je pojam “beskiselinski” ključan za dugotrajnu pohranu.
“svileni” papir – poluproziran i svilenkast na dodir
Kritični faktor koji treba imati na umu je da se pH-razine procjenjuju kratko nakon proizvodnje. To znači da papir niske kvalitete koji sadrži nečistoće isprva može pokazivati pH-neutralno očitanje pa ga se kao takvoga legitimno može označiti kao da je “beskiselinski”. Međutim, ako se takav papir nalazi uskladišten dulje razdoblje, zapravo može postati kiseo. Nije potrebno reći da izlaganje vrijednih predmeta takvom papiru može dovesti do štetnih posljedica.
Oslanjanje na uspostavljene standarde
Pri potrazi za beskiselinskim “svilenim” papirom u konzervacijske svrhe, razborito je potražiti specifične standarde i pouzdane dobavljače za konzervaciju (kao što smo mi!). Takvi certifikati služe kao potvrda da je dotični papir prošao stroge testove za dugotrajnost, npr. PAT, i pružaju pouzdanje da će zaista i ostati beskiselinski te da neće kompromitirati cjelovitost objekata koje treba zaštititi.
Potvrda beskiselinskog statusa “svilenog” papira
Određivanje beskiselinskog statusa “svilenog” papira zahtijeva verifikaciju, posebno ako je već pohranjen neko vrijeme ili ako nije sigurna njegova kvaliteta. Srećom, postoji neposredna metoda: uporaba pH-test olovke. Jednostavan potez olovkom po “svilenom” papiru otkrit će pH-razinu. Ako se pojavi žuti ili svijetli trag, to je znak da je papir neprikladan za konzervacijsku namjenu i treba ga degradirati u papir za privremeni transport ili pakiranje. Daleko je bolje testirati i koristiti svaki papir na njemu odgovarajući način negoli riskirati štetu u spremištu ili bacati savršeno dobar materijal.
Za one sklonije znanstvenom pristupu, upraba pH-metra s vodom za otapanje uzroka “svilenog” papira može pružiti preciznu razinu njegove razine kiselosti.
japanski “svileni” papir – niže gramature, prozirniji, izrađen od dugih vlakana abake
Višestruka primjena beskiselinskog “svilenog” papira
Sa sigurnošću da je vaš “svileni” papir zaista beskiselinski, postoji mnoštvo načina njegove primjene:
Separacija: zaštitite vrijedne dokumente, umjetnička djela ili knjige umetanjem beskiselinskog “svilenog” papira između stranica da se spriječi prijenost tinte ili oštećenja.
Omatanje: zaštitite od štete krhke predmete poput keramike, stakla ili tekstila i tako spriječite rizik od žućenja ili propadanja.
Oblaganje: višeslojno obložite osjetljive predmete da ih zaštitite od ogrebotina ili udaraca.
Arhivska pohrana: sigurno pohranite važne dokumente, fotografije ili nasljedstvo znajući da je sigurno od zuba vremena.
Nadalje, važno je napomenuti da se beskiselinski “svileni” papir može reciklirati kao standardni nepremazani papir pa se tako pridonosi praksama pakiranja, transportiranja i pohrane koje su odgovorne prema okolišu.
Izvor: PEL